AKTUALNOŚCI  
Strona główna   >   Aktualności   >  
 
2023-02-03
Spółdzielnie maja dość podwyżek. Składają petycję do Komisji Europejskiej.

Na skutek wielu interwencji spółdzielni mieszkaniowych w kraju (również Gdyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej) oburzonych drastycznymi podwyżkami opłat za ciepło Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP wystąpił o zwolnienie z VAT cen energii cieplnej oraz energii elektrycznej.

Poniżej zamieszczamy informacje uzyskane w Związku Rewizyjnym RP.

Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP wystąpił do Komisji Europejskiej z petycją w sprawie potrzeby zmiany DYREKTYWY 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r.  w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej poprzez zwolnienie z VAT cen energii cieplnej oraz energii elektrycznej wytwarzanej na potrzeby spółdzielni mieszkaniowych oraz ich członków z uwagi na obserwowany wzrost cen energii na rynkach światowych, który jest wynikiem oddziaływania szeregu nakładających się na siebie czynników, głównie inwazji zbrojnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz mniejszego ożywienia gospodarczego po pandemii COVID-19.


Petycja Związeku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP do Komisji Europejskiej.


Poniżej zamieszczamy artykuł z serwisu money.pl

Spółdzielnie mają dość podwyżek. Napisały do KE

Polskie spółdzielnie mieszkaniowe składają petycję do KE. Chcą zmiany unijnej dyrektywy i zwolnienia ich z podatku VAT – dowiedział się money.pl. – Jak zaznaczają, dotychczasowe tarcze antykryzysowe okazały się nieskuteczne i nie zastopowały drastycznych podwyżek cen energii.

https://www.money.pl/gospodarka/spoldzielnie-maja-dosc-podwyzek-napisaly-do-ke-news-money-pl-6861477240990528a.html
 

Dla wielu Polaków Nowy Rok zaczął się bardzo źle wzrosły m.in. opłaty za ciepło. W efekcie mieszkańcy niektórych spółdzielni dostali rachunki wyższe nawet o 100% w porównaniu z ubiegłą zimą. Rząd w ekspresowym tempie przygotował więc ustwę, która ma zapobiec skokowym podwyżkom cen za ciepło. Dotychczasowy mechanizm rekompensat został zastąpiony nowym systemem wparcie ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. Kilka dni temu Sejm uchwalił nowe przepisy. Teraz ustawa trafia do dalszych prac w senacie.